Facebook PWSZ na Instagramie PWSZ na Spotify PWSZ na YouTube Helpdesk
16 kwietnia 2024

„Płowdiw. Klucze do miasta” - nowa książka prof. Marioli Mikołajczak

Okładka książki pt.

Nowa książka prof. Marioli Mikołajczak powstała z miłości do Płowdiwu, podziwu dla jego historii i zachwytu nad odwieczną wielokulturowością tego miasta. Jest bardzo osobista i szczera, bo mimo odwoływania się do wielu źródeł, oparta głównie na przeżyciach i obserwacjach samej Autorki.

Drewen i weczen – mówią o Płowdiwie Bułgarzy – „starożytny i wieczny”. Trwający wciąż, od tysięcy lat. Nikt zresztą dokładnie nie wie, jak długo, są tacy, którzy twierdzą, że to rówieśnik Troi i Myken. Zmieniający nazwy i gospodarzy, strojący swoje ulice w domy o wciąż nowych kształtach, budowane z coraz to nowocześniejszych materiałów. Rozrastający się i rozlewający coraz szerzej po Nizinie Trackiej, a wciąż dziwnie przytulny, mimo wielu już nakładających się na siebie kulturowych warstw. Zamieszkiwany przez kolejne narody, ale zawsze wieloetniczny. Nowoczesny, chociaż wtulony w swoją historię, anachronicznie orientalny i na przekór wszystkim operujący starymi, tureckimi nazwami.

Tak w swojej książce o Płowdiwie pisze prof. Mariola Mikołajczak. Ci, którzy już w Płowdiwie byli, zapewne chętnie razem z Autorką przespacerują się ulicami miasta i zajrzą w zakamarki jego dziejów. Dla tych, którzy jeszcze tam nie byli, lektura może być wirtualną podróżą.

Pani Profesor składamy serdeczne gratulacje z okazji wydania nowej książki i życzymy kolejnych sukcesów!