Kierunek Informatyka
Dlaczego kierunek informatyka?
Wybierając kierunek informatyka dajesz sobie szanse na zdobycie ciekawej pracy i wysokich zarobków. Zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT jest ogromne, o czym zapewne przekonasz się już w trakcie studiów.
Informatyka daje niesamowicie wiele możliwości rozwoju na różnych płaszczyznach. Pandemia spowodowała dynamiczny rozwój rynku informatycznego i wpłynęła na cyfrową rewolucję. Wiele przedsiębiorstw wdrażało nowe systemy informatyczne w swoich firmach. Szybko postępująca digitalizacja wciąż umacnia pozycję kandydatów z obszaru IT.
Jedną z korzyści, jaką posiadają specjaliści z zakresu informatyki, jest elastyczny czas pracy, a nawet możliwość pracy zdalnej. Informatycy do pracy potrzebują tylko komputer, co sprawia, że mogą wykonywać niemal wszystkie zlecenia z dowolnego miejsca na ziemi z dostępem do internetu.
O kierunku informatyka...
Studiując na kierunku informatyka poznasz zasady inżynierii oprogramowania oraz zdobędziesz podstawową wiedzę w zakresie sztucznej inteligencji, grafiki komputerowej i komunikacji człowiek-komputer. Studia inżynierskie przygotują Cię do projektowania, programowania i użytkowania systemów informatycznych i sieci komputerowych, a także ich zastosowania w przemyśle, biznesie i administracji.
• aplikacje internetowe i mobilne •
Studenci uzyskują kwalifikacje w zakresie projektowania zaawansowanych aplikacji internetowych oraz programowania urządzeń i systemów mobilnych. Absolwent posiada wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w sieci, co daje obecnie szerokie perspektywy na rynku pracy. Specjalność oferuje wiele możliwości podjęcia własnej działalności informatycznej, np. przy projektowaniu stron internetowych i systemów zarządzania treścią lub tworzeniu sklepów internetowych i obsłudze handlu elektronicznego.
• cyberbezpieczeństwo systemów informatycznych •
Wybierając zakres cyberbezpieczeństwo student nauczy się m.in. korzystać z nowoczesnych narzędzi informatycznych i teleinformatycznych, stosowanych w celach związanych z bezpieczeństwem wewnętrznym. Dowie się w jaki sposób zarządzać bezpieczeństwem organizacji w środowisku cyfrowym. Zdobyta wiedza i umiejętności przydadzą się wszędzie tam, gdzie korzysta się z systemów przechowywania i udostępniania informacji, np. centrach danych, korporacjach, nowoczesnych firmach i przedsiębiorstwach różnych branż, bankach oraz instytucjach informatycznych i telekomunikacyjnych.
« poznaj szczegółowe informacje na temat kierunku informatyka »
Praktyki
Praktyka na kierunku informatyka jest realizowana w dwóch systemach: dualnym (1820 godzin) i stacjonarnym (960 godzin).
W systemie dualnym student jest już pracownikiem zatrudnionym w wymiarze 1/2 etatu. Praktyka rozpoczyna się na II semestrze i trwa do końca studiów (3 lata) z podziałem na realizowane godziny:
- semestr II - 320 godzin
- semestr III - 240 godzin
- semestr IV - 440 godzin
- semestr V - 240 godzin
- semestr VI - 440 godzin
- semestr VII - 140 godzin
W ramach studiów dualnych Instytut Politechniczny współpracuje z następującymi firmami z Regionu Leszczyńskiego: VMI Poland sp. z o.o. – Leszno; TKH Technology – Leszno; ASSA ABLOY Opening Solutions Poland S.A. – Leszno; HYDRO-PARTNER Sp.z o. o. – Leszno; Dobrowolski sp. z o.o. – Wschowa; Hermes sp. z o.o. – Włoszakowice; BAJ-SOFT USŁUGI INFORMATYCZNE JAKUB BAUMAN – Leszno; CUKRAS | web solution – Leszno; NODEA – Leszno; MANN+HUMMEL FT Poland - Gostyń.
W systemie stacjonarnym praktyka jest realizowana:
- semestr II - 180 godzin
- semestr III - 120 godzin
- semestr IV - 240 godzin
- semestr V - 120 godzin
- semestr VI - 240 godzin
- semestr VII - 60 godzin
Perspektywy zatrudnienia
Po ukończeniu studiów na kierunku informatyka możesz pracować m.in. jako:
- administrator sieci informatycznych,
- programista,
- projektant serwisów multimedialnych,
- pracownik działów ds. bezpieczeństwa teleinformatycznego,
- projektant aplikacji biznesowych,
- projektant aplikacji mobilnych i gier komputerowych,
- projektant stron i sklepów internetowych
- członek zespołów projektowych.
Ponadto, zatrudnienie możesz znaleźć w firmach specjalizujących się w wytwarzaniu, dystrybucji i wdrażaniu systemów informatycznych do zarządzania przedsiębiorstwem, centrach danych, korporacjach, nowoczesnych firmach i przedsiębiorstwach różnych branż oraz bankach – instytucjach i organizacjach, w których korzysta się z systemów przechowywania i udostępniania informacji; w firmach produkujących oprogramowanie, sprzęt i systemy informatyczne, jako kierownik projektów IT, jako doradca w zakresie bezpieczeństwa systemów i sieci, jako administrator systemów, w instytucjach informatycznych i telekomunikacyjnych.
Przykładowe przedmioty
Przedmioty ogólne:
- Systemy operacyjne
- Sieci komputerowe
- Sztuczna inteligencja
- Bazy danych
- Inżynieria oprogramowania
Aplikacje internetowe i mobilne:
- Programownie urządzeń mobilnych
- Usługi i aplikacje multimedialne
- E-commerce
- Metody transmisji bezprzewodowej
Cyberbezpieczeństwo systemów informatycznych:
- Centra przetwarzania danych
- Audytowanie sieci teleinformatycznych
- Wykrywanie zagrożeń i reakcja na incydenty
- Elektromagnetyczne bezpieczeństwo systemów i sieci
Baza dydaktyczna
Nasi Studenci uczą się w nowocześnie wyposażonych laboratoriach. Jednym z nich, wykorzystywanym na kierunku informatyka, są Laboratoria Komputerowe.
« więcej informacji o laboratoriach »
Kampus Akademicki
W skład naszego kampusu akademickiego wchodzą: Budynek Główny, Aula Comeniana, Biblioteka Uczelniana oraz Dom Studencki "Komenik".
Dlaczego warto wybrać ANS w Lesznie?
DODATKOWE KORZYŚCI: Nasi absolwenci potrafią założyć i prowadzić własną działalność gospodarczą oraz pozyskać zewnętrzne źródła jej finansowania.
STYPENDIA: Uczelnia oferuje wiele rodzajów stypendiów - więcej o stypendiach
ERASMUS: Studenci mogą skorzystać z realizowania programu studiów lub praktyk za granicą - więcej o wyjazdach zagranicznych
WSPÓŁPRACA: Uczelnia współpracuje z wieloma firmami z regionu leszczyńskiego.
PRAKTYKI: ANS = praktyka. Tym różnimy się od uniwersytetów. Stawiamy na praktyczne przygotowanie do pracy w zawodzie. Nasi Studenci pewnym krokiem wchodzą na rynek pracy.
DOSTĘPNOŚĆ: Uczelnia realizuje działania na rzecz dostępności dla osób z niepełnosprawnością - więcej informacji w deklaracji dostępności
Opłaty
STUDIA STACJONARNE
Studia stacjonarne na kierunku informatyka są BEZPŁATNE. Jedyny koszt, jaki ponosisz to opłata rekrutacyjna. Dokonujesz jej już na etapie zapisu na studia w systemie rekrutacyjnym. Opłata rekrutacyjna wynosi 85 zł.
Dołącz do nas!
Terminy rekrutacji:
I nabór – 10.06 – 21.07.2024 r.
II nabór – 22.07 – 13.09.2024 r.
Zapisz się online: