Facebook PWSZ na Instagramie PWSZ na Spotify PWSZ na YouTube Helpdesk

Uczelnia bez barier

Ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami w budynkach ANS w Lesznie

Z roku na rok rośnie liczba osób z niepełnosprawnościami podejmujących studia licencjackie i magisterskie. Akademia Nauk Stosowanych im. Jana Komeńskiego w Lesznie jest jedną z nielicznych uczelni w regionie leszczyńskim w pełni dostosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

Poruszanie się po budynkach uczelni

Z myślą o studentach z niepełnosprawnościami w budynku głównym ANS zamontowano dwie przestronne windy. Dzięki nim osoby z niepełnosprawnością mogą bez żadnych utrudnień dotrzeć do sal wykładowych, dziekanatu i rektoratu.

Osoby poruszające się na wózkach lub przy pomocy kul mogą uczestniczyć, tak jak inni studenci we wszystkich organizowanych na uczelni uroczystościach. Dla osób z niepełnosprawnością ruchową zakupiono specjalny podnośnik. Urządzenie jest usytuowane między budynkiem głównym a wejściem do auli.

Do potrzeb osób z niepełnosprawnościami została dostosowana również uczelniana biblioteka. Przed budynkiem znajduje się podjazd, a wewnątrz obiektu winda oraz przystosowane toalety.

Stypendium dla osób z niepełnosprawnościami

Niepełnosprawnym studentom ANS w Lesznie przysługuje prawo do ubiegania się o Stypendium dla osób z niepełnosprawnościami.

Parking

Studentom z niepełnosprawnościami ANS w Lesznie przysługuje również prawo do korzystania z oznakowanych miejsc parkingowych.

Oferta edukacyjna dla osób zaintereoswanych pedagogiką specjalną

Osoby, których przedmiotem zainteresowań jest pedagogika specjalna mogą skorzystać z bogatej oferty edukacyjnej Instytutu Pedagogicznego. Działające przy Instytucie koło Naukowe Młodych Pedagogów organizuje różne szkolenia i kursy, m.in. języka migowego.

Innowacje wprowadzone po otrzymaniu raportu Fundacji Polska Bez Barier

W związku, z raportem z badania dostępności dla wszystkich użytkowników i użytkowniczek, budynków należących do Akademii Nauk Stosowanych im. J. A. Komeńskiego w Lesznie, przygotowanym przez Fundację Polska Bez Barier, wprowadzono następujące zmiany poprawiające bezpieczeństwo osób w budynkach:

  • drzwi przeszklone zostały oklejone kontrastującymi pasami ostrzegawczymi;
  • wyposażono wszystkie budynki ANS w wózki ewakuacyjne;
  • dopracowano procedury ewakuacji z budynków,  zapewniając bezpieczne warunki dla osób niepełnosprawnych.

Pozostałe zalecenia fundacji realizowane są na bieżąco,  w trakcie modernizacji budynków Akademii Nauk Stosowanych w Lesznie.

 

*Zmiana nazwy Uczelni nie ma wpływu na moc obowiązującą wewnętrznych aktów prawnych.

Pliki do pobrania