Kierunek Mechanika i budowa maszyn

Dlaczego warto wybrać kierunek mechanika i budowa maszyn?
We współczesnym świecie maszyny wspierają i wspomagają człowieka w coraz większej ilości czynności. Trudno dziś wyobrazić sobie nowoczesny przemysł bez wyspecjalizowanych automatycznych systemów, które usprawniają procesy produkcji i wyręczają ludzi w wykonywaniu najbardziej żmudnych i precyzyjnych zadań.
Mechanika i Budowa Maszyn to kierunek studiów, który da Ci wszechstronne wykształcenie techniczne oraz możliwość wyboru własnej ścieżki rozwoju. Studia te są idealne dla osób o zainteresowaniach technicznych, umysłach ścisłych, zamiłowaniu do projektowania i wykonywania zadań inżynierskich.
W dzisiejszych czasach niedoboru kadry inżynierskiej wybór kierunku technicznego w tym mechaniki i budowy maszyn jest najlepszym wyborem. Łatwość uzyskania pracy w regionie leszczyńskim i nie tylko w obszarze mechaniki jest bardzo duża, a rozwijające się zakłady pracy potrzebują coraz więcej inżynierów mechaników.
O kierunku mechanika i budowa maszyn...
Studiując kierunek mechanika i budowa maszyn zdobędziesz wiedzę z zagadnień wytwarzania, diagnozowania i eksploatacji maszyn i urządzeń. Zyskasz wiedzę i umiejętności konieczne do projektowania i wdrażania systemów informatycznych CAD, które wspomagają zarządzanie procesem technologicznym oraz wspomagają procesy projektowania i sterowania produkcją.
Dobre przygotowanie informatyczne, szczególnie umiejętności w dziedzinie komputerowego wspomagania projektowania AutoCad i CAD/CAM, pozwalają na zdobycie pracy nie tylko w obszarach eksploatacji maszyn i samochodów, ale również w projektowaniu i wdrażaniu systemów zarządzania produkcją w przedsiębiorstwach produkcyjnych i biurach konstrukcyjnych.
• komputerowe wspomaganie produkcji •
Student zdobywa wiedzę w zakresie programowania i obsługi maszyn CNC oraz projektowania procesów technologicznych CAM. Absolwent tej ścieżki dyplomowania posiada umiejętność mechanizacji i automatyzacji procesów wytwarzania oraz robotyzacji procesów technologicznych. Zdobywa wiedzę w zakresie wibroakustyki maszyn i środowiska.
• eksploatacja i diagnostyka pojazdów samochodowych •
Student zyskuje szeroką wiedzę pozwalającą na diagnozowanie maszyn i urządzeń ze szczególnym uwzględnieniem diagnozy w procesie eksploatacji urządzenia przy użyciu na przykład komputerowych narzędzi diagnostycznych. Pozwala to na podjęcie pracy w przedsiębiorstwach z branży mechanicznej i mechatronicznej jak i prowadzenia własnej firmy
Studia stacjonarne dla osób pracujących
Studia w trybie stacjonarnym dla osób pracujących są bezpłatne. Program obejmuje ten sam zakres treści kształcenia, co studia stacjonarne, a zajęcia mogą odbywać się w dwa-trzy dni w tygodniu – od godz. 15:00 oraz w soboty i niedziele w terminach zjazdów studiów niestacjonarnych.
Poznaj szczegółowe informacje na temat kierunku mechanika i budowa maszyn >>

Praktyki
Praktyka na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn jest realizowana w dwóch systemach: dualnym (1820 godzin) i stacjonarnym (960 godzin).
W systemie dualnym student jest już pracownikiem zatrudnionym w wymiarze 0,5 etatu.

Perspektywy zatrudnienia
Po studiach na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn możesz znaleźć pracę m.in. na stanowiskach takich jak:
- operator maszyn CNC,
- diagnosta samochodowy,
- mechanik automatyki przemysłowej,
- technolog programista CNC,
- konstruktor-mechanik,
- konstruktor maszyn,
- elektromechanik,
- inżynier w firmie produkcyjnej.
Zatrudnić możesz się w jednostkach projektowo-konstrukcyjnych i technologicznych, przedsiębiorstwach przemysłu maszynowego i przemysłów pokrewnych, instytutach naukowo-badawczych, ośrodkach badawczo-rozwojowych, jednostkach zajmujących się doradztwem oraz upowszechnianiem wiedzy z zakresu mechaniki i budowy maszyn oraz inżynierii wytwarzania.

Przykładowe przedmioty prowadzone w ramach kierunku
Przedmioty ogólne:
- Mechanika techniczna
- Wytrzymałość materiałów i konstrukcji
- Grafika inżynierska
- Konstrukcja maszyn
- Podstawy eksploatacji maszyn
- Nauka o materiałach
- Termodynamika techniczna
Komputerowe wspomaganie produkcj:
- Maszyny CNC i programowanie
- Projektowanie procesów technologicznych CAM
- Wibroakustyka maszyn i środowiska
- Mechanizacja i automatyzacja procesów wytwarzania
Eksploatacja i diagnostyka pojazdów samochodowych:
- Elektrotechnika i elektronika samochodowa
- Pracownia diagnostyki samochodów i silników
- Wibroakustyka pojazdów i środowiska
- Mechanika pojazdów samochodowych
Baza dydaktyczna
Nasi Studenci uczą się w nowocześnie wyposażonych laboratoriach i pracowniach. Zachęcamy aby obejrzeć je wszystkie.
Więcej informacji o laboratoriach >>
Kampus Akademicki
W skład naszego kampusu akademickiego wchodzą: Budynek Główny, Aula Comeniana, Biblioteka Uczelniana oraz świeżo wyremontowany Dom Studencki "Komenik".

Dlaczego warto wybrać ANS w Lesznie?
DODATKOWE KORZYŚCI: Nasi absolwenci potrafią założyć i prowadzić własną działalność gospodarczą oraz pozyskać zewnętrzne źródła jej finansowania.
STYPENDIA: Uczelnia oferuje wiele rodzajów stypendiów. Więcej o stypendiach
ERASMUS: Studenci mogą skorzystać z realizowania programu studiów lub praktyk za granicą. Więcej o wyjazdach zagranicznych
WSPÓŁPRACA: Uczelnia współpracuje z wieloma firmami z regionu leszczyńskiego.
PRAKTYKI: ANS = praktyka. Tym różnimy się od uniwersytetów. Stawiamy na praktyczne przygotowanie do pracy w zawodzie. Nasi Studenci pewnym krokiem wchodzą na rynek pracy.
DOSTĘPNOŚĆ: Uczelnia realizuje działania na rzecz dostępności dla osób z niepełnosprawnością. Więcej informacji w deklaracji dostępności. Deklaracja dostępności

Opłaty
Studia na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn są BEZPŁATNE.
Jedyny koszt jaki ponosisz to opłata rekrutacyjna. Dokonujesz jej już na etapie zapisu na studia w systemie rekrutacyjnym i jest to 85 zł.

Dołącz do nas!
Terminy rekrutacji:
I nabór – 12.06 – 14.07.2023 r.
II nabór – 17.07 – 15.09.2023 r.
Zapisz się na studia on-line:
