Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności Akadmii Nauk Stosowanych im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie
Akademia Nauk Stosowanych im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
- Data publikacji strony internetowej:2019-12-04
- Data ostatniej istotnej aktualizacji:2023-03-30
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Treści niedostępne
- nie wszystkie zamieszczane fotorelacje mają do każdego zdjęcia tekst alternatywny, a jedynie zbiorczą informację jakiej tematyki dotyczą fotografie,
- linki prowadzące do materiałów na innych stronach/podstronach nie zawierają treści tekstowej, którą mogą odczytać programy dla niepełnosprawnych,
- część dokumentów jest dostępna tylko w jednym w formacie,
Przygotowanie deklaracji w sprawie dostępności
- Deklarację sporządzono dnia:2022-02-20
- Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia:2023-03-30
Deklarację sporządzono na podstawie samooceny.
Skróty klawiszowe służące do przemieszczania się po elementach strony
Serwis jest wyposażony w mechanizmy ułatwiające przeglądanie treści przez osoby niedowidzące nie korzystające z technologii asystujących:
zmiana wielkości czcionki,
zmiana kontrastu.
Użytkownicy korzystający wyłącznie z klawiatury mogą swobodnie poruszać się po serwisie za pomocą standardowych skrótów klawiszy
TAB, SHIFT+TAB, ENTER.
[CTRL] -u uruchamia zaawansowany panel umożłiwiający:
- nawigację klawiaturą
- odczytywanie głosowe tekstów
- zmianę kontrastu
- podświetlenie linków
- powiększenie tekstu
- zwiększenie odstępów
- zmianę fontów na przyjazne dysflektyką
- powiększenie kursora
- nawigację po stronie po nagłówkach
Graficzne przeglądarki internetowe umożliwiają powiększenie lub pomniejszenie widoku wyświetlanej strony. Aby powiększyć tekst należy wybrać odpowiednią kombinację klawiszy:
Firefox, Chrome, Internet Explorer:
[CTRL] oraz [+] aby powiększyć widok
[CTRL] oraz [-] aby pomniejszyć widok
[CTRL] oraz [0] aby przywrócić pierwotny widok
W całym serwisie włączony jest tzw. fokus, czyli domyślne oznaczenie aktywnego linka czy pola formularza. Fokus przemieszcza się po wszystkich widocznych elementach aktywnych strony w logicznej kolejności.
Osoby zamieszczające teksty na stronie dokładają wszelkich starań, aby były one zrozumiałe oraz formatowane w sposób zgodny z zasadami dostępności. Dokładamy wszelkich starań by zdjęcia zawarte w serwisie posiadały zdefiniowane alternatywne opisy, aby ich treść była zrozumiała dla osób niewidomych.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
- Za rozpatrywanie uwag i wniosków odpowiada: Oliwa Majewska
- E-mail: dostepnosc@ansleszno.pl
- Telefon: 65 529 60 74
Każdy ma prawo:
- zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie.
Żądanie musi zawierać:
- dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
- wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
- wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia.
Skargi i odwołania
Skargę można złożyć również do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Budynek Główny, ul. Adama Mickiewicza 5, 64-100 Leszno
Do budynku prowadzą dwa wejścia. Wejście główne znajduje się od ul. Mickiewicza i nie jest ono dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wejście dostosowane, posiadające zadaszoną pochylnie oraz obustronne poręcze znajduje się z tyłu budynku, od ul. Cichej.
Przy tylnym wejściu umieszczony jest domofon, przez który można poprosić portiernię o pomoc w dostaniu się na poszczególne piętra. Za budynkiem uczelni (od ul. Cichej) jest zlokalizowany parking z 2 miejscami dla osób z niepełnosprawnościami.
Recepcja i szatnia jest łatwa do odnalezienia i jest dostosowana do osób z niepełnosprawnościami. Toalety w budynku są przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Korytarze w budynku mają odpowiednią szerokość. Budynek posiada windę. Do budynku można wejść z psem przewodnikiem.
Wszystkie przeszklenia znajdujące się w budynku są oznaczone pasami kontrastującymi kolorystycznie z tłem. W budynku zostały zastosowane procedury ewakuacji w stosunku do osób z niepełnosprawnościami.W budynku znajduje się sprzęt do ewakuacji osób z niepełnosprawnościami (krzesła ewakuacyjne).
Budynek posiada informację na temat rozkładu pomieszczeń w sposób wizualny. W budynku znajdują się pętle indukcyjne, wspomagające słyszenie. W budynku nie ma oznaczenia w alfabecie brajla.
Aula Comeniana, ul. Adama Mickiewicza 5, 64-100 Leszno
Aula przylega bezpośrednio do Budynku Głównego i połączona jest za pomocą pasażu. Wejście główne (dostępne dla wszystkich użytkowników) znajduje się od strony ul. Adama Mickiewicza. Możliwe jest także przejście do Auli bezpośrednio z Budynku Głównego. Ciąg pieszy prowadzący do wejścia głównego jest bez nierówności, uskoków i zmian poziomów. Wejście jest dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Od strony Budynku Głównego do Auli prowadzi szeroki korytarz oraz schody wewnętrzne – pięć stopni wyposażonych w obustronne poręcze, wraz z towarzyszącym im podnośnikiem pionowym umożliwiającym wjazd dla osób z niepełnosprawnościami.
Do budynku można wejść z psem przewodnikiem. Toalety w budynku są przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Korytarze w budynku mają odpowiednią szerokość.
Aula jest dostępna dla wszystkich użytkowników. Wyznaczona została w niej przestrzeń dla użytkowników na wózkach. Przeszklenia znajdujące się w budynku są oznaczone pasami kontrastującymi kolorystycznie z tłem.
W budynku zostały zastosowane procedury ewakuacji w stosunku do osób z niepełnosprawnościami.
Budynek posiada informację na temat rozkładu pomieszczeń w sposób wizualny. W budynku nie ma pętli indukcyjnych, ani innych urządzeń wspomagających słyszenie. W budynku nie ma oznaczenia w alfabecie brajla.
Biblioteka, ul. Opalińskich 1, 64-100 Leszno
Wejście do biblioteki dostosowane jest dla osób z niepełnosprawnościami. Dostęp zapewniają schody terenowe i pochylnia. Pochylnia posiada krawężniki, zabezpieczające przez zsunięciem się kół wózka. Pochwyty zamontowano na odpowiednich wysokościach i w odpowiednim odstępie.
Przy budynku znajduje się miejsce postojowe dla osób z niepełnosprawnościami. Recepcja znajduje się w najbliższym sąsiedztwie wejścia głównego i jest dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Szatnia samoobsługowa jest dostosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Ściany i podłogi w budynku są ze sobą dobrze skontrastowane.
Wszystkie przeszklenia znajdujące się w budynku są oznaczone pasami kontrastującymi kolorystycznie z tłem. W budynku znajduje się toaleta przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Budynek posiada windę. Do budynku można wejść z psem przewodnikiem.
W budynku nie zostały zastosowane procedury ewakuacji w stosunku do osób z niepełnosprawnościami. Budynek posiada informację na temat rozkładu pomieszczeń w sposób wizualny. W budynku znajduje się pętla indukcyjna, wspomagająca słyszenie. W budynku nie ma oznaczenia w alfabecie brajla.
W ramach projektu ANS im. J.A. Komeńskiego w Lesznie uczelnią bez barier został zakupiony powiększalnik oraz wizualizer.
Dom Studencki "Komenik", ul. Opalińskich 1, 64-100 Leszno
Dom Studencki usytuowany jest w pobliżu Uczelni. Posiada na zewnętrz pochylnię dla osób z niepełnosprawnością ruchową oraz windę wewnętrzną. Do budynku można wejść z psem przewodnikiem.
Dom Studencki „Komenik” dysponuje dwoma pokojami jednoosobowymi z łazienkami przystosowanymi dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Ponadto na parterze i pierwszym piętrze przygotowano dodatkowe ogólnodostępne łazienki dostosowane dla osób z niepełnosprawnością.
Materiały zastosowane do wykończenia ścian i posadzek nie odbijają światła, ponadto ściany i podłogi są ze sobą skontrastowane. Wszystkie drzwi wewnętrzne posiadają co najmniej 0.9 m szerokości i 2,00 wysokości. Skrzydła drzwi, wykonane z przeźroczystej tafli, są oznakowane zgodni z wytycznymi. Drzwi w budynku nie posiadają progów powyżej 2 cm.
Budynek nie posiada informacji na temat rozkładu pomieszczeń w sposób wizualny. W budynku nie ma pętli indukcyjnych, ani innych urządzeń wspomagających słyszenie. W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie brajla.
Dla podniesienia bezpieczeństwa mieszkańców obiekt wyposażony jest w instalację sygnalizacji przeciwpożarowej, dźwiękowy system ostrzegania i monitoring.
Zgodnie z obowiązującym Regulaminem studenta z niepełnosprawnością ubiegającego się o przyznanie prawa do zakwaterowanie w DS obowiązują te same zasady i terminy co pozostałych studentów ANS w Lesznie, przy czym orzeczenie o stopniu niepełnosprawności jest jednym z kryteriów, działających na korzyść studenta, stosowanych przez komisję stypendialną przy przydziale miejsc w momencie, gdy liczba podań jest większa niż liczba miejsc.