Facebook ANS na Instagramie ANS na Spotify PWSZ na YouTube Helpdesk

Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej

Monoprofilowe Centrym Symulacji Medycznej ANS w Lesznie

Symulacja medyczna to dynamicznie rozwijająca się metoda nauczania powszechnie stosowana w kształceniu pielęgniarek i innych profesjonalistów w dziedzinie medycyny. Nauka oparta na symulacji uznawana jest za najnowocześniejszą i najbardziej skuteczną.

 

 

Zajęcia dydaktyczne w MCSM ANS w Lesznie

Zajęcia dydaktyczne w nowopowstałym Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej realizowane są od roku akademickiego 2021/22. W warunkach symulowanych studenci realizują w całości ćwiczenia z podstaw pielęgniarstwa, badań fizykalnych, podstaw ratownictwa medycznego, a także zajęcia praktyczne w wymiarze minimum 5% godzin przewidzianych na te zajęcia. Wyposażenie MCSM w nowoczesny sprzęt oraz wykorzystanie nowych metod nauczania umożliwi pełne osiągnięcie założonych efektów uczenia się przez studentów. Studenci nabywają i doskonalą umiejętności praktyczne, rozwijają kompetencje społeczne i zdobywają doświadczenie w opiece nad pacjentem w różnych stanach klinicznych.

Studiuj pielęgniarstwo >>

 

Wyposażenie MCSM ANS w Lesznie

MCSM ANS w Lesznie to 7 nowoczesnych i funkcjonalnych sal o łącznej powierzchni użytkowej 551 m², w skład których wchodzą:

1. Sala pielęgniarska – sala wysokiej wierności z możliwością podglądu przez lustra weneckie.

W sali wysokiej wierności znajdują się wysokiej klasy symulatory pacjenta dorosłego, dziecka oraz niemowlęcia wraz z oprogramowaniem do sterowania umieszczonym na laptopie/tablecie oraz monitorem wirtualnym pacjenta. Łóżko na stanowisko intensywnej terapii, wózki reanimacyjne dla dorosłych oraz dzieci wraz z wyposażeniem, inkubator otwarty, panel medyczny oraz wiele innych sprzetów medycznych upodabniających salę do warunków szpitalnych.

  Kolaż czterech zdjęć z MCSM.

2. Sala egzaminacyjna OSCE z możliwością podglądu przez lustro weneckie

Sala wyposażona w kozetkę lekarską, stanowisko komputerowe, lampę zabiegową bezcieniową oraz zestaw drobnego sprzętu medycznego.

Dwa zdjęcia sali egzaminacyjnej OSCE w MCSM.

3. Sala symulacji z zakresu ALS

Sala wyposażona jest w zaawansowany Fantom ALS osoby dorosłej, PALS dziecka oraz PALS niemowlęcia. Dodaktowo plecak ratowniczy, defibrylator oraz zestaw drobnego sprzętu medycznego.

Cztery zdjęcia z sali symulacji z zakresu ALS.

4. Sala symulacji z zakresu BLS 

Sala wyposażona jest w zaawansowane Fantomy BLS osoby dorosłej, dziecka oraz niemowlęcia. Dodaktowo defibrylatory automatyczne treningowe AED oraz zestaw drobnego sprzętu medycznego.

Cztery zdjęcia z sali symulacji z zakresu BLS.

5. Sala do ćwiczeń umiejętności pielęgniarskich 

Studenci uczą się na zaawansowanym fantomie pielęgnacyjnym pacjenta starszego odwzorowującym fizjonomię osoby starszej, oraz aawansowanym fantomie pielęgnacyjnym pacjenta dorosłego; fantom odwzorowujący cechy ciała ludzkiego takie jak wygląd i rozmiar fizjologiczny. Fantomy dają możliwość osłuchiwania pracy serca i płuc.

Sala wyposażona jest w łóżko szpitalne ortopedyczne, panel nadłóżkowy, aparat EKG oraz mobilny, zintegrowany z aparatem wózek. Ponadto, sala wposażona jest w zestaw do profilaktyki przeciwodleżynowej zawierający: pozycjonery żelowe, materac przeciwodleżynowy rurowy, zmiennociśnieniowy, materac p/odleżynowy z pianki wysokoelastycznej, pozycjonery (poduszki do pozycjonowania pacjenta wypełnione mikrogranulkami w zmywalnych pokrowcach oraz klin pod plecy).

Na stanie sali umiejętności pielęgniarskich są również: wózek inwalidzki, wózek reanimacyjny, wózek transportowy oraz zestaw do nauki przemieszczania pacjentów i zestaw sprzętu do pielęgnacji i higieny pacjentów.

Cztery zdjęcia z sali do ćwiczeń umiejętności pielęgniarskich.

 

6. Sala ćwiczeń umiejętności technicznych

Sala bogato wyposażona w różnego rodzaju trenażety i fantomy m.in.:

  • Trenażer w postaci głowy, szyi oraz płuc do nauki bezprzyrządowego i przyrządowego udrażniania dróg oddechowych osoby dorosłej
  • Trenażer - dziecko w wieku 3-8 lat do nauki bezprzyrządowego i przyrządowego udrażniania dróg oddechowych dziecka
  • Trenażer - do nauki zabezpieczania dróg oddechowych - niemowlę 
  • Trenażery w postaci ramienia osoby dorosłej z jednostką doprowadzającą krew pod ciśnieniem
  • Trenażer - dostęp doszpikowy – posiada wymienne wkłady wypełnione sztuczną krwią umożliwiające wielokrotne wkłucia
  • Trenażery - iniekcje domięśniowe - orientacyjne punkty topograficzne układu kostnego
  • Trenażery - iniekcje śródskórne 
  • Trenażer - cewnikowanie pęcherza/wymienny 
  • Trenażery - badanie gruczołu piersiowego 
  • Trenażer – konikotomia odwzorowujący ludzką szyję widoczne chrząstki krtani i więzadło pierściennotarczowe, posiada symulowane płuca napełniające się przy prawidłowo wykonanej wentylacji przez krtań
  • Fantom noworodka pielęgnacyjny o realistycznych wymiarach i wadze, odwzorowujący ciało noworodka z zachowanym kikutem pępowinowym
  • Fantom noworodka do nauki dostępu naczyniowego z możliwością wykonania wkłuć dożylnych w obrębie kończyn dolnych i górnych oraz głowy w celu pobrania krwi lub podania leku
  • Fantom wcześniaka o realistycznych proporcjach wcześniaka, wykonany z elastycznego, wysokiej jakości materiału
  • Model pielęgnacji stomii 
  • Model pielęgnacji ran - możliwość opatrywania, bandażowania ran pooperacyjnych: po amputacji nogi, usunięciu nerki, cięciu cesarskim, cholecystektomii, laparotomii, torakotomii, amputacji piersi, nacięciu mostka, usunięciu tarczycy
  • Model pielęgnacji ran odleżynowych przedstawia odleżyny i rany, minimum: odleżynę w fazie I, II, III, IV, martwicę
  • Model do zakładania zgłębnika do ćwiczenia umiejętności zgłębnikowania żołądka, karmienia przez sondę, pielęgnacji tracheotomii

 

Cztery zdjęcia z sali ćwiczeń umiejętności technicznych.

7. Sala debriefingu

Debriefing stanowi istotny element zajęć metodą symulacji. To tutaj studenci wraz z nauczycielem analizują i podsumowują przebieg symulacji. W sali debriefingu odbywają się także symulacje medyczne z udziałem wirtualnego pacjenta. System do wirtualnej symulacji medycznej zainstalowany jest na mobilnym, interaktywnym stole. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, studenci uczą się problemowego myślenia i zastosowania wiedzy zdobytej na wykładach.

Zdjęcie grupy pielęgniarek siedzących na krzesłach. Oraz zdjęcie ściany z tapetą z napisem: pielęgniarstwo - zawód dla niej i dla niego.

 W MCSM wyodrębniono także m.in.:

łazienkę pacjenta niepełnosprawnego, pomieszczenia segregacji i mycia sprzętu, magazyny sprzętu symulacyjnego oraz szatnię dla studentów.

Cztery zdjęcia pomieszczeń w MCSM.

 

Skontaktuj się z nami!

Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej ANS w Lesznie

Adres: ul. Opalińskich 1, 64-100 Leszno,

Tel. 65-529-60-80, Adres e-mail: mcsm@ansleszno.pl

 

Kierownik MCSM ANS w Lesznie: mgr Małgorzata Cichy

Adres e-mailmalgorzata.cichy@ansleszno.pl

 

STUDIUJ PIELĘGNIARSTWO >>

 

Projekt pn. „Doskonalenie procesu kształcenia praktycznego na kierunku Pielęgniarstwo PWSZ im. J.A. Komeńskiego w Lesznie przez wdrożenie programu rozwojowego podnoszącego kompetencje studentów z wykorzystaniem symulacji medycznej” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.