Kierunek Budownictwo
Dlaczego warto studiować budownictwo?
Budownictwo to dobrze znany i chętnie wybierany przez przyszłych studentów kierunek. Jest to nieustannie rozwijająca się część światowej gospodarki.
Od zawsze zawód inżyniera budownictwa kojarzył się z prestiżem i dobrą pracą. Dzięki wiedzy zdobytej podczas studiów nasz absolwent sprosta wyzwaniom technologicznym, konstrukcyjnym i projektowym, które stawia przed nim budownictwo XXI wieku.
O kierunku budownictwo...
Podczas studiów nauczysz się sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej budynków oraz wykonywać audyty energetyczne. Zdobędziesz wiedzę na temat budownictwa pasywnego oraz odnawialnych źródeł energii. Poznasz technologie realizacji budynków i obiektów budowlanych ze szczególnym uwzględnieniem budownictwa niskoenergetycznego i pasywnego.
Na studiach nauczysz się jak prowadzić obliczenia konstrukcji inżynierskich oraz projektować podstawowe obiekty i elementy konstrukcji budowlanych przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii i nowoczesnego oprogramowania komputerowego.
Nauczysz się projektowania konstrukcji obiektów kubaturowych i inżynierskich oraz prowadzenia prac przy ich budowie, a także przy produkcji materiałów i elementów budowlanych. Nabędziesz podstawowe umiejętności projektowania i realizacji nadzoru budowlanego obiektów budownictwa ogólnego. Sprawnie ocenisz stan techniczny budynków i zorganizujesz proces inwestycyjny.
Zgodnie z ustawą „Prawo budowlane” nasz absolwent posiada wykształcenie pozwalające ubiegać się o uprawnienia budowlane.
• budownictwo energooszczędne •
Student zdobywa wiedzę z obszaru organizacji realizacji budowy oraz projektowania budynków energooszczędnych. Nauczy się sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej budynków, wykonywać audyty energetyczne oraz dokonywać oceny efektywności wykorzystania energii w budynkach. W programie znajdują się również zagadnienia związane z budownictwem pasywnym oraz odnawialnymi źródłami energii stosowanymi w budownictwie. Szeroko omawiane są zasady projektowania instalacji grzewczych i wentylacyjnych oraz termowizyjna ocena strat cieplnych, energetyka, ocena instalacji oświetleniowej w budynku.
• organizacja i zarządzanie procesem budowlanym •
Student przygotowywany jest do budowy i eksploatacji obiektów budownictwa ogólnego i przemysłowego. Uczy się organizowania procesu inwestycyjnego, prowadzenia budowy, oceny stanu technicznego budynków, projektowania i realizacji obiektów budownictwa ogólnego. Zdobywa również wiedzę z zakresu technologii i organizacji budownictwa, kierowania zespołami i firmą budowlaną, doboru i stosowania materiałów budowlanych, projektowania podstawowych obiektów i elementów budowlanych przy stosowaniu technik komputerowych i nowoczesnych technologii w praktyce inżynierskiej.
Studia stacjonarne dla osób pracujących
Studia w trybie stacjonarnym dla osób pracujących są BEZPŁATNE. Program obejmuje ten sam zakres treści kształcenia, co studia stacjonarne, a zajęcia mogą odbywać się w dwa/trzy dni w tygodniu – od godz. 15:00 do godz. 21:50 oraz w soboty i niedziele w terminach zjazdów studiów niestacjonarnych.
« poznaj szczegółowe informacje na temat kierunku budownictwo »
Praktyki
Praktyka na kierunku budownictwo jest realizowana w dwóch systemach: dualnym (1820 godzin) i stacjonarnym (960 godzin).
W systemie dualnym student jest już pracownikiem zatrudnionym w wymiarze 0,5 etatu, co pozwala zrealizować 364 godzin praktyki w ciągu jednego semestru. Praktyka rozpoczyna się na trzecim semestrze i trwa do końca studiów (2,5 roku).
W systemie stacjonarnym praktyka jest realizowana:
- semestr III - 160 godzin
- semestr IV - 240 godzin
- semestr V - 160 godzin
- semestr VI - 260 godzin
- semestr VII - 160 godzin
Perspektywy zatrudnienia
Potencjalne miejsca pracy po ukończeniu kierunku budownictwo:
- przedsiębiorstwa związane z branżą budowlaną, wykonawstwem budynków energooszczędnych, wykonawstem budynków pasywnych,
- nadzór budowlany,
- biura projektowe,
- służby inwestycyjne,
- praca związana z przemysłem materiałów budowlanych,
- wytwórnie betonu i elementów konstrukcji budowlanych,
- placówki usług handlowych z materiałami budowlanymi i sprzętem budowlanym,
- jednostki administracji i samorządu terytorialnego,
- przedsiębiorstwa wykonawcze wszystkich typów obiektów budowlanych.
Przykładowe przedmioty prowadzone w ramach kierunku budownictwo
Przedmioty ogólne:
- Wytrzymałość materiałów
- Mechanika budowli
- Mechanika teoretyczna
- Konstrukcje betonowe
- Mechanika gruntów
- Organizacja produkcji budowlanej
Budownictwo energooszczędne:
- Certyfikacja ekologiczna budynków
- Komputerowe wspomaganie procesu inwestycyjnego
- Audyt energetyczny
Organizacja i zarządzanie procesem budowlanym:
- Komputerowe wspomaganie procesu inwestycyjnego
- Analiza ekonomiczna procesu inwestycyjnego
- Komputerowe wspomaganie projektowania
Baza dydaktyczna
Nasi Studenci uczą się w nowocześnie wyposażonych laboratoriach. Jednym z nich, wykorzystywanym na kierunku budownictwo, jest Laboratorium Budownictwa.
« więcej informacji o laboratoriach »
Kampus Akademicki
W skład naszego kampusu akademickiego wchodzą: Budynek Główny, Aula Comeniana, Biblioteka Uczelniana oraz Dom Studencki "Komenik".
Dlaczego warto wybrać ANS w Lesznie?
DODATKOWE KORZYŚCI: Nasi absolwenci potrafią założyć i prowadzić własną działalność gospodarczą oraz pozyskać zewnętrzne źródła jej finansowania.
STYPENDIA: Uczelnia oferuje wiele rodzajów stypendiów - więcej o stypendiach
ERASMUS: Studenci mogą skorzystać z realizowania programu studiów lub praktyk za granicą - więcej o wyjazdach zagranicznych
WSPÓŁPRACA: Uczelnia współpracuje z wieloma firmami z regionu leszczyńskiego.
PRAKTYKI: ANS = praktyka. Tym różnimy się od uniwersytetów. Stawiamy na praktyczne przygotowanie do pracy w zawodzie. Nasi Studenci pewnym krokiem wchodzą na rynek pracy.
DOSTĘPNOŚĆ: Uczelnia realizuje działania na rzecz dostępności dla osób z niepełnosprawnościami - więcej informacji w deklaracji dostępności
Opłaty
STUDIA STACJONARNE DLA PRACUJĄCYCH
Studia w trybie stacjonarnym dla osób pracujących są BEZPŁATNE. Jedyny koszt, jaki ponosisz to opłata rekrutacyjna. Dokonujesz jej już na etapie zapisu na studia w systemie rekrutacyjnym i jest to 85 zł.
« więcej informacji o opłatach »
Dołącz do nas!
Terminy rekrutacji:
I nabór – 10.06 – 21.07.2024 r.
II nabór – 22.07 – 13.09.2024 r.
Zapisz się online: