Cykl otwartych seminariów: "Porozmawiajmy o edukacji"
O tym, jak nauczyciele mogą stać się inspiratorami pozytywnych zmian opowiedzą przedstawicielki Fundacji Teach for Poland: dr Klaudia Bączyk-Lesiuk i Justyna Baumann. Fundacja zrywa z zastanym wyobrażeniem zawodu nauczyciela i pokazuje w praktyce na czym polega liderstwo w edukacji. Kreuje nową generację nauczycieli - Eduliderów, realnie dbających o szkolne doświadczenia i przyszłość dzieci. Oferuje 2-letni Program Rozwoju EduLiderstwa dla studentów/ek i nauczycieli, z którymi wspólnie tworzy edukację na nowo tak, aby była zorientowana na uczniów i ich potencjał. Jest jedyną fundacją rekrutującą nauczycieli dla szkół publicznych. Jest częścią międzynarodowej sieci Teach For All, która działa w 61 krajach na całym świecie i wykształciła już ponad 65 000 młodych liderów edukacyjnych, którzy wpłynęli na edukację i doświadczenie życiowe ponad 6 milionów uczniów.
Środa, 12 marca 2025 r. | godz. 17:30 - 19:30 | Aula Comeniana, sala 3
Dla kogo?
Zaproszenie kierujemy do wszystkich zaangażowanych w tworzenie warunków kształcenia dzieci i młodzieży w szkole i poza nią. Każde spotkanie rozpocznie się od prelekcji naukowo-szkoleniowej, która będzie stanowiła punkt wyjścia do dalszych rozważań. Jesteśmy otwarci na dyskusję oraz wymianę doświadczeń wśród nauczycieli, pedagogów, rodziców oraz innych zainteresowanych niniejszą tematyką.
Prowadząca: dr Marta Grześko-Nyczka
Doktor nauk społecznych w zakresie pedagogiki. Nauczycielka akademicka w Instytucie Pedagogicznym Akademii Nauk Stosowanych w Lesznie. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół rodziny i szkoły jako podstawowych środowisk wychowawczych ze szczególnym uwzględnieniem ich wieloaspektowych kontekstów oraz indywidualnych i społecznych konsekwencji. Główną motywacją podejmowanych przez nią działań jest troska o zapewnienie optymalnych warunków dla rozwoju jednostek oraz wspieranie harmonijnego życia w społeczeństwie. Skuteczności w dokonywaniu zmian społeczno-kulturowych upatruje w popularyzacji idei NVC (Porozumienia bez Przemocy) oraz psychologii pozytywnej. Swoją aktywność naukowo badawczą i publikacyjną łączy z praktyką pedagogiczną oraz działalnością społeczną. Ambasadorka Planu dla edukacji.
Prelegentka: dr Klaudia Bączyk-Lesiuk
Doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Akredytowany praktyk tutoringu, coach, lektorka języka polskiego jako obcego, trenerka edukacji i komunikacji międzykulturowej, nauczycielka akademicka. Współpracuje między innymi z: Collegium Da Vinci w Poznaniu, Uniwersytetem Wrocławskim, Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Specjalistka ds. wsparcia rozwoju EduLiderów w Teach for Poland. Jej zainteresowania naukowe obejmują komunikację międzykulturową, glottodydaktykę polonistyczną oraz bilingwizm w środowisku polsko-ukraińskim. Autorka książek: "Kreacje Judasza w epice polskiej XX i początku XXI wieku", "Na początek. Wprowadzenie do nauki języka polskiego dla osób ukraińskojęzycznych", a także współautorka raportu "Polska edukacja w cieniu AI".
Prelegentka: Justyna Baumann
Nauczycielka wychowania fizycznego oraz doradztwa zawodowego w szkole podstawowej. Jest też trenerem pracy w szkole ponadpodstawowej oraz licencjonowanym trenerem rekreacji ruchowej. Zaraża miłością do sportu lokalną społeczność w Sławie, dzięki czemu została laureatką ogólnopolskiego konkursu Lider Animator. Pokazuje, że różnorodność rekreacji ruchowej na wychowaniu fi zycznym oraz indywidualne podejście do każdego ucznia jest receptą na frekwencję na lekcji. W tym roku zostanie terapeutką pedagogiczną z arteterapią. Marzy o specjalizacji w choreoterapii i analizie ruchu. Dzięki temu jej lekcje wychowania fi zycznego nabiorą głębszego wymiaru, szczególnie w pracy z emocjami dzieci. Jest uczestniczką dwuletniego Programu Rozwoju Eduliderstwa w Fundacji Teach for Poland.
Zapisy:
Wydarzenie jest certyfikowane i bezpłatne. WSTĘP WOLNY!
Dla osób, które chcą uzyskać certyfikat uczestnictwa obowiązują zgłoszenia poprzez formularz zamieszczony u dołu strony. Zapisy trwają do 6 marca 2025 r.