Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego obchodzony 21 lutego to coroczne święto, ustanowione 17 listopada 1999 roku przez UNESCO, na pamiątkę wydarzeń w Bangladeszu w 1952 roku. Wówczas śmierć podczas demonstracji poniosło 5 studentów Uniwersytetu w Dhace. Domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
Z tej okazji w ramach #INTEGRACJIAKADEMICKICH prof. dr hab. Aleksander Mikołajczak przygotował wykład pt. „Język jest moją Ojczyzną”. Zapraszamy do odsłuchania!
W Polsce wyróżnia się 9 języków zagrożonych wyginięciem: kaszubski, dolnosaksoński, białoruski, poleski, romski, rusiński, słowiński, wilamowski oraz jidysz.
Dlaczego powinniśmy chronic język? Wraz ze śmiercią języka ginie nie tylko jedyna w swoim rodzaju uporządkowana struktura leksykalna i gramatyczna, ale także pewien sposób opisu świata, myślenia, podejścia do czasu i natury.
W Polsce obecnie język kaszubski przeżywa renesans. Od 2009 roku jest silnie rewitalizowany w związku z wprowadzeniem w życie wymogów Europejskiej karty języków regionalnych i mniejszościowych. Pojawiły się dwujęzyczne nazwy miasteczek, witryn, powstało kaszubskie radio, wydaje się książki i czasopisma, a nawet odprawia liturgię w kościołach po kaszubsku.
Żródło: https://www.ekokalendarz.pl/dzien-jezyka-ojczystego/