Spotkanie z cyklu "Kwadrans Lektorów"
W dniu 15 lutego 2024 r. odbyło się drugie wirtualne spotkanie z cyklu “Kwadrans Lektorów” – platformy służącej wymianie dobrych praktyk i innowacji dydaktycznych pomiędzy zespołami lektorów języków obcych uczelni wchodzących w skład Związku Wielkopolskich Publicznych Uczelni Zawodowych.
Wydarzenie zostało zainicjowane przez Pracownię Praktycznej Nauki Języków Obcych Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile w grudniu ubiegłego roku. Grudniowym tematem były "Narzędzia AI w pracy lektora".
Gospodarzem lutowego spotkania była Akademia Nauk Stosowanych im. Jana Amosa Komeńskiego w Lesznie. Pani mgr Karolina Pawlak – koordynatorka Pracowni Języków Obcych w Instytucie Pedagogicznym - przedstawiła charakterystykę lektora języków obcych w XXI wieku. Choć wybór kwestii do opisu pracy lektora był subiektywny, bazował na aktualnych opracowaniach i trendach naukowych oraz porównaniach historycznych i literackich.
Uczestnicy dyskusji, która wywiązała się po prezentacji, byli zgodni co do tego, że lektor języków obcych w XXI wieku to autentyczny przywódca, który przewodzi zajęciom i jednocześnie zarządza nimi, nawiązując pozytywne relacje ze studentami. Wprowadza reguły Grice’a, czyli mówi na temat tyle, ile trzeba, zrozumiale i nie kłamie. Bardziej niż informacje przekazuje “wiedzę, że …” i “wiedzę, jak …”, bo to wiedza, a nie informacja prowadzi do głębokiego uczenia się, czyli do zdolności analizowania, syntetyzowania, umiejętności rozwiązywania problemów, długoterminowego zapamiętywania, gdyż polega na krytycznej analizie nowych informacji oraz powiązaniu ich z dostępnymi w pamięci zasobami wiedzy.
Co więcej, dzięki dopasowanym tematom zajęć, materiałom, zadaniom i metodom nauczania, lektor uzyskuje niewymuszone, naturalne odpowiedzi studentów, skłaniając ich tym samym do autorefleksji i dialogu.
Kolejne spotkanie odbędzie się w kwietniu br.