Facebook PWSZ na Instagramie PWSZ na Spotify PWSZ na YouTube Helpdesk
28 maja 2024

Nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Stanisławowi Legutko

Dwóch mężczyzn, uchwyconych na zdjęciu bokiem, ubranych w togi. W tle na ekranie wyświetlony slajd: uroczystość nadania tytułu doktora.

W dniu 28.05.2024 r. w siedzibie Politechniki Opolskiej odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. dr. hab. inż. Stanisławowi Legutko, wykładowcy Instytutu Gospodarki ANS w Lesznie.

 

Profesor Stanisław Legutko urodził się 1 kwietnia 1950 r. w Golinie Wielkiej. Od 1973 roku pracuje na Politechnice Poznańskiej. Ponadto pracował jako doradca naukowo – techniczny oraz jako menedżer w przemyśle. Był sekretarzem Komisji Budowy Maszyn Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu oraz przewodniczącym Komisji Budowy Maszyn Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Jego główne zainteresowania badawcze to technologia i użytkowanie narzędzi skrawających, technologia kół zębatych, eksploatacja maszyn oraz logistyka przemysłowa. Najważniejsze badania dotyczą adhezyjnego zużycia ostrzy narzędzi skrawających. W ostatnim okresie jego zainteresowania naukowe koncentrują się na problematyce eksploatacyjnej i technologicznej narzędzi skrawających do szybkościowego skrawania (HSC) oraz kształtowania zębów kół zębatych komputerowego wspomagania projektowania procesów technologicznych (CAPP) narzędzi skrawających i części maszyn, nanotechnologii, szybkiego prototypowania, szybkiego wytwarzania oprzyrządowania i szybkiej realizacji produkcji. Jest autorem lub współautorem ponad 600 opublikowanych prac naukowych, w tym 3 monografii, 3 książek z technologii i eksploatacji maszyn, 3 podręczników i 3 skryptów.