Facebook PWSZ na Instagramie PWSZ na Spotify PWSZ na YouTube Helpdesk
28 kwietnia 2023

Wizyta I LO w Lesznie

Grupa uczniów siedzących na krzesłach przy komputerach. Wykładowca stoi za biurkiem. Na ścianie wyświetlona prezentacja.

Gościliśmy w poniedziałek w naszej Uczelni uczniów I Liceum Ogólnokształcące w Lesznie 

Instytut Politechniczny przygotował na tę okazję wykłady i laboratoria. Na początku, uczniowie trafili na interaktywne zajęcia laboratoryjne, które przeprowadził dr inż. Paweł Kominek. Tematem zajęć był Internetowy system przedsiębiorstw. Uczniowie, „założyli” własne firmy, otrzymali wirtualne 50 000 zł i rozpoczęli grę. Uczniowie kupowali i sprzedawali towary. Wszystkie oferty zebrane zostały w symulatorze, a ten uwzględniając pozostałe koszty prowadzenia przedsiębiorstwa, wskazywał na to, kto sprzedał najwięcej.


Następnie uczniowie wybrali się na wykład dr. inż. Eugeniusza Krysiaka pt. Kluczowe wydarzenia technologiczne, które zmieniają nasz świat. Wykład zbliżał słuchaczy do kierunku Mechatronika poprzez przedstawienie ważnych wydarzeń technologicznych.
„Systemy mobilne w magazynie” – tak brzmiał tytuł kolejnego wykładu, który wygłosił dr inż. Jakub Bauman. Zostały podczas niego omówione procesy magazynowe w kontekście niewielkich przedsiębiorstw m.in. sklepów internetowych.


Po wykładach uczniowie udali się na kolejne laboratorium pt. „Programowanie robotów mobilnych”. Pod okiem mgr. inż. Tomasza Andrzejczaka uczniowie zobaczyli pokaz robotów mobilnych oraz wykorzystanie czujników fotooptycznych do realizacji funkcji "Line follower" - jazda robota po wyznaczonej linii. Następnie uczniowie zaprojektowali (narysowali schemat elektryczny oraz wprowadzili kod programu do sterownika) uproszczony model robota napędzanego 2 mikro silnikami DC oraz 2 czujnikami fotooptycznymi, aby na koniec móc w dedykowanym zdalnym symulatorze obserwować efekty własnej pracy.


Ostatni wykład o tytule „Projektowanie obiektowe” wygłosił dr hab. inż. Jakub Kołota. Uczniowie mogli się dowiedzieć jak zamodelować świat rzeczywisty, który nas otacza, w sposób obiektowy.


Serdecznie dziękujemy za wizytę I Liceum Ogólnokształcące w Lesznie, miło było nam Was gościć.