Facebook PWSZ na Instagramie PWSZ na Spotify PWSZ na YouTube Helpdesk
17 listopada 2023

Życzenia z okazji Dnia Studenta

Życzenia z okazji Dnia Studenta
Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Studenta. Z tej okazji życzenia złożyli dla Was JM Rektor dr Janusz Poła, prof. ANS oraz prorektor ds. studentów dr Dorota Sipińska, prof. ANS. Zachęcamy również do zapoznania się z historią jaka wiąże się z powstaniem tego dnia.

 

Drodzy Studenci!

17 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Studenta. To dobra okazja, aby życzyć Wam dużo zdrowia, powodzenia, determinacji w dążeniu do wytyczonych celów, a także spełnienia najbardziej skrywanych marzeń i realizacji najbardziej ambitnych planów. Życzę Wam także, by nasza Uczelnia była miejscem, w którym rozwijając swoje talenty, będziecie dobrze się czuć i chętnie przebywać wśród życzliwych Wam osób. Pamiętajcie też, że choć Waszym aktualnie najważniejszym zadaniem jest zdobywanie wiedzy, umiejętności i kompetencji to powinniście także (oczywiście rozsądnie!) korzystać z uroków studenckiego życia.

JM Rektor dr Janusz Poła, prof. ANS

 

Drodzy  Studenci, Drodzy „Żacy Komeńskiego”!

W imieniu władz rektorskich, nauczycieli akademickich oraz pracowników administracji i obsługi naszej Uczelni w Międzynarodowym Dniu Studenta życzymy Wam wiele sukcesów i pomyślności oraz  realizacji marzeń i pasji. Życzymy Wam, abyście jak najlepiej wykorzystali czas studiowania dla własnego rozwoju oraz odkrywania i doświadczania otaczającego świata. Życzymy Wam, byście poszukiwali, byli aktywni i niepokorni i nie zgadzali na proste, nie wymagające wysiłku rozwiązania, tylko bowiem w ten sposób przygotujecie  się dobrze do wejścia po studiach w pełni dorosłe, zawodowe i społeczne życie.

Prorektor ds. studentów dr Dorota Sipińska, prof. ANS

 

Historia Międzynarodowego Dnia Studenta:

Międzynarodowy Dzień Studenta ustanowiony został 70 lat temu. To święto upamiętniające krwawą pacyfikację studenckich protestów w Pradze w 1939 roku.

28 października 1939 roku studenci Wydziału Medycyny praskiego Uniwersytetu Karola demonstrowali, by uczcić święto państwowe w Czechosłowacji. W czasie trwania demonstracji jeden z uczestniczących w niej studentów, Jan Opletal, został postrzelony i zmarł dwa tygodnie później. 15 listopada jego ciało miało zostać przetransportowane z Pragi do jego rodzinnego domu na Morawach.

W jego procesji pogrzebowej uczestniczyły tysiące studentów, którzy przekształcili kondukt w antynazistowską demonstrację. Akcja została krwawo stłumiona, ponad 1200 studentów zostało aresztowanych i zesłanych do obozów koncentracyjnych. 17 listopada dziewięcioro studentów i profesorów zostało straconych bez procesu sądowego.

W związku z tymi wydarzeniami w 1941 roku podczas kongresu International Students Council ustanowiono dzień 17 listopada Międzynarodowym Dniem Studenta.