Marzec 2021
Kadra dydaktyczna kierunku Pielęgniarstwo przygotowuje się do nauczania metodami symulacji medycznej
Od września 2020 r. kadra dydaktyczna kierunku Pielęgniarstwo realizuje cykl szkoleń w zakresie stosowania nowoczesnych metod kształcenia praktycznego. Szkolenia finansowane są w ramach projektu pn. „Doskonalenie procesu kształcenia praktycznego na kierunku Pielęgniarstwo PWSZ
im. J. A. Komeńskiego w Lesznie przez wdrożenie programu rozwojowego podnoszącego kompetencje studentów z wykorzystaniem symulacji medycznej” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój Oś V. Wsparcie dla obszaru zdrowia, Działanie 5.3 Wysoka jakość kształcenia na kierunkach medycznych.
Dzięki szkoleniom kadra dydaktyczna zdobędzie kwalifikacje do prowadzenia kształcenia metodami symulacji medycznej. Dotychczas kadra zrealizowała szkolenie praktyczne z podstaw symulacji, szkolenie dla instruktora symulacji niskiej wierności, szkolenie dla instruktora symulacji pośredniej wierności. Odbyło się także szkolenie dla kadry zarządzającej Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej. Szkolenia realizowane były w Laboratorium Symulacji Medycznych w Suwałkach oraz Łodzi, a także na miejscu w Uczelni.
W najbliższym czasie odbędą się szkolenia z komunikacji interpersonalnej i szkolenie dla instruktora symulacji wysokiej wierności. W oparciu o umiejętności nabyte w czasie szkoleń nauczyciele kierunku pielęgniarstwo przygotują 60 scenariuszy symulacyjnych, pozwoli to na utworzenie elektronicznej bazy scenariuszy do prowadzenia zajęć. W warunkach symulowanych studenci będą realizowali
w całości ćwiczenia z podstaw pielęgniarstwa, badań fizykalnych, podstaw ratownictwa medycznego, a także częściowo zajęcia praktyczne (min. 5%).
W celu zapewnienia sprawnego funkcjonowania MCSM w obszarze techniczno-informatycznym zaplanowano również szkolenia dla informatyka i technika symulacji medycznej.