Styczeń 2022
Pierwsze symulacje medyczne wysokiej wierności w MCSM
Studenci II i III roku kierunku Pielęgniarstwo realizują aktualnie część zajęć praktycznych w Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej, biorąc udział w symulacjach medycznych z zakresu pielęgniarstw specjalistycznych.
W Sali wysokiej wierności, która wiernie odzwierciedla warunki panujące w szpitalu, studenci mają do dyspozycji wysokiej klasy sprzęt medyczny i „elektronicznych pacjentów”– uczą się nie tylko umiejętności praktycznych, ale także komunikacji i współpracy w zespole.
Zajęcia realizowane są na podstawie scenariusza symulacji i rozpoczynają się od prebriefingu, który stanowi wprowadzenie do każdej symulacji. Studenci zostają zapoznani z celami scenariusza, przypadkiem klinicznym pacjenta, przewidzianymi w scenariuszu rolami do odegrania. Przed rozpoczęciem symulacji zawsze odbywa się instruktaż dotyczący funkcjonalności i użytkowania symulatora pacjenta oraz sprzętu medycznego.
Na sali symulacji studenci muszą radzić sobie sami. Mają do dyspozycji telefon, przez który mogą otrzymywać informacje o wynikach laboratoryjnych lub wezwać w razie potrzeby lekarza. Nauczyciel przygląda się ich działaniom przez lustro weneckie oraz na ekranach monitorów, jednocześnie odgrywa rolę pacjenta tzn. „użycza” swojego głosu, który odtwarzany jest przez głośnik w symulatorze pacjenta lub przez głośnik zewnętrzny.
Część kończąca zajęcia symulacyjne to debriefing - studenci wraz z nauczycielem omawiają przebieg zrealizowanego scenariusza, poddają analizie to, co się wydarzyło i wspólnie wyciągają wnioski. Studenci mają możliwość samooceny swoich słabych i mocnych stron, co często jest motywacją do dalszego rozwoju.
MCSM powstaje w ramach projektu pn. „Doskonalenie procesu kształcenia praktycznego na kierunku Pielęgniarstwo PWSZ im. J. A. Komeńskiego w Lesznie przez wdrożenie programu rozwojowego podnoszącego kompetencje studentów z wykorzystaniem symulacji medycznej” dofinansowanego ze środków unijnych.