Facebook ANS na Instagramie ANS na Spotify PWSZ na YouTube Helpdesk

Procedury wydawnicze

Zgłoszenie publikacji do wydania

Publikacje książkowe (monografie, podręczniki, skrypty, broszury, katalogi, wydawnictwa albumowe i inne dzieła mające postać kodeksu) napisane przez pracowników zatrudnionych w Akademii Nauk Stosowanych w Lesznie należy złożyć u dyrektora instytutu lub kierownika jednostki organizacyjnej, który przekazuje je do Wydawnictwa Uczelnianego wraz ze wstępną opinią o przedłożonym opracowaniu. Samodzielni pracownicy nauki mogą składać własne opracowania bezpośrednio w Wydawnictwie Uczelnianym wraz z pisemną prośbą o wydanie; opinia dyrektora instytutu lub kierownika jednostki nie jest konieczna. Opinia dyrektora instytutu lub kierownika jednostki nie jest wymagana również od autorów, którzy nie są pracownikami Akademii Nauk Stosowanych w Lesznie.

Dokumenty w formie elektronicznej będące samoistnym wydawnictwem lub wydawnictwem dołączonym do materiału drukowanego również podlegają tym samym procedurom.

Artykuły naukowe w tomach pokonferencyjnych opiniuje redaktor merytoryczny lub dyrektor instytutu. W tym przypadku jest zalecana rekomendacja pisemna o przedłożonym opracowaniu.

Wydawnictwo Uczelniane przyjmuje do druku materiały zapisane w programie Word, przesłane pocztą elektroniczną na adres wydawnictwo@ansleszno.pl. Ze względów ekologicznych rezygnujemy z wersji papierowej przedłożonej pracy.

O skierowaniu danego tekstu do druku decyduje Komitet Wydawniczy. Wszystkie opracowania naukowe – publikacje książkowe i artykuły w tomach pokonferencyjnych – opiniowane są przez recenzenta zewnętrznego. Artykuły zawierające treści reklamowe nie będą publikowane.

Kontrola formalna

Po otrzymaniu tekstu do druku redaktor sprawdza, czy spełnia on wymogi formalne. Opracowanie naukowe (książka, artykuł) przesłane pocztą elektroniczną powinno być starannie dopracowane tak w formie merytorycznej, jak i językowej. Teksty podzielone na kilka plików powinny zostać precyzyjnie nazwane i ponumerowane, to samo dotyczy materiałów ilustracyjnych (fotografii, tabel, wykresów – każdy element w osobnym pliku), które mają stać się częścią utworu. Dokumenty tekstowe i graficzne powinny bez problemu się otwierać, a więc muszą być zapisane w standardowych formatach plików: doc/docx, jpeg, tiff, gif, png. Publikacje książkowe (monografie, podręczniki, skrypty, broszury, katalogi, wydawnictwa albumowe i inne dzieła mające postać kodeksu) muszą mieć kartę tytułową, spis treści, tekst główny, bibliografię i indeksy, o ile są niezbędne. Artykuły naukowe w tomach pokonferencyjnych muszą zawierać nazwisko autora, afiliację, streszczenie i słowa kluczowe w języku polski i angielskim, tekst główny i bibliografię. Każdy utwór powinien zostać uporządkowany edytorsko według wytycznych zalecanych przez Wydawnictwo. Jeśli wstępna weryfikacja wypadnie niepomyślnie, autor otrzymuje wiadomość z listą poprawek do wprowadzenia.

W zależności od objętości tekstu kontrola formalna może trwać od kilku godzin do kilku dni.

Wstępna korekta językowa tekstów

Jeżeli kontrola formalna wypadnie pomyślnie, do pracy przystępuje korektor – specjalista od języka, w którym powstał tekst. Na tym etapie prac usuwane są wszelkie niedociągnięcia stylistyczne, błędne sformułowania językowe, błędy gramatyczne, ortograficzne, interpunkcyjne. Sprawdzana jest poprawność użytych skrótów i skrótowców oraz poprawność zapisu szeregu elementów tekstu (jednostek, równań, notacji matematycznej, nazw systematycznych). Wyeliminowane zostają literówki i nadmiar spacji w tekście. Korektor sprawdza też poprawność zapisów bibliograficznych w wykazie piśmiennictwa i w przypisach. Budząca wątpliwości terminologia specjalistyczna jest konsultowana bezpośrednio z autorem pracy. Jeśli tekst zawiera liczne usterki językowe lub jest niechlujnie zredagowany, może zostać odesłany autorowi do poprawek.

W zależności od objętości tekstu wstępna korekta językowa tekstów może trwać od kilku dni do miesiąca.

Działania antyplagiatowe

Przygotowany pod względem językowym tekst poddany zostaje procedurze antyplagiatowej. Warto tu przypomnieć, że każda praca bazująca na ustaleniach wcześniejszych badaczy musi w sposób jednoznaczny ukazywać te zależności. Promotorzy powinni wiedzieć, że nie są autorami ani nawet współautorami prac dyplomowych studentów, w związku z czym nie mogą publikować tych tekstów pod swoim nazwiskiem.

W wypadku wykorzystania, w złożonym do publikacji opracowaniu, fragmentów cudzej pracy (tzn. tekstu, tabeli, ilustracji itd.) chronionej prawem autorskim – autor zobowiązany jest do podania we własnej pracy źródła cytatu oraz, w sytuacjach określonych przepisami prawa autorskiego, do wykonania formalności wynikających z ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku, polegających na dostarczeniu do Wydawnictwa Uczelnianego pisemnej zgody właściciela praw autorskich na wykorzystanie fragmentów jego pracy.

Jeżeli autor przedstawia do druku własny artykuł (wcześniej już publikowany) zmieniony lub uzupełniony – jest obowiązany dołączyć do niego odpowiednią notę ze wskazaniem pierwotnego tytułu, miejsca i czasu publikacji oraz wydawcy. Zob. zakładkę Etyka wydawnicza.

Procedura antyplagiatowa trwa maksymalnie 48 godzin.

Proces recenzyjny

Publikacje książkowe (monografie, podręczniki, skrypty, broszury, katalogi, wydawnictwa albumowe, tomy pokonferencyjne i inne dzieła mające postać kodeksu), dokumenty w formie elektronicznej będące samoistnym wydawnictwem lub wydawnictwem dołączonym do materiału drukowanego są recenzowane. O liczbie recenzji rozstrzyga Komitet Wydawniczy. Recenzentów do oceny publikacji książkowych proponuje redaktor merytoryczny spośród samodzielnych pracowników nauki niezatrudnionych w Akademii Nauk Stosowanych w Lesznie. Recenzja publikacji powinna być „ślepa” na tym etapie procesu wydawniczego. Oznacza to, że autor utworu nie może poznać tożsamości recenzenta, a recenzent – tożsamości autora (double-blind review).

Techniczne prace zlecenia recenzji oraz wszelkie związane z tym formalności wykonuje wyłącznie pracownik Wydawnictwa Uczelnianego. Zarówno recenzja publikacji książkowej, jak i artykułów zebranych w tomie pokonferencyjnym powinna być opisowa. Po otrzymaniu recenzji Wydawnictwo przekazuje ją autorowi lub redaktorowi naukowemu oraz przewodniczącemu Komitetu Wydawniczego. Tekst jest kwalifikowany do druku po uzyskaniu pozytywnych recenzji. Jeśli jedna z opinii jest negatywna, redaktor merytoryczny lub redaktor naukowy wraz z przewodniczącym Komitetu Wydawniczego mogą skierować pracę do kolejnego recenzenta lub podjąć inną decyzję.

Autor jest powiadamiany o treści recenzji. Jeżeli nie zgadza się z zarzutami recenzenta, może podjąć z nim polemikę. Po otrzymaniu recenzji autor poprawia tekst, uwzględniając uwagi recenzenta, a potem odsyła pracę pocztą elektroniczną. O uruchomieniu działań technicznych zmierzających do opublikowania pracy decyduje przewodniczący Komitetu Wydawniczego.

W zależności od objętości tekstu i zaangażowania naukowca proces recenzyjny może trwać od tygodnia do około dwóch miesięcy.

Skład i łamanie tekstów

Przed wykonaniem czynności technicznych związanych ze składem i łamaniem tekstów, autor musi zaakceptować wybór czcionki, format publikacji książkowej i koncepcję graficzną. Dopiero potem pracownik Wydawnictwa Uczelnianego może zacząć składanie publikacji. Na tym etapie wersja robocza pracy powinna być jak najlepiej przygotowana, aby zmiany nie wpływały na tempo działań redakcyjnych.

W zależności od objętości tekstu i jego przeznaczenia skład i łamanie może trwać od kilku dni do około trzech miesięcy.

Korekta autorska

Końcowe prace nad książką lub czasopismem wiążą się z korektą autorską. Twórca utworu otrzymuje plik pdf z własnym tekstem w celu przeprowadzenia ostatecznej weryfikacji. Zadaniem autora jest dokładne przejrzenie tekstu i wychwycenie wszelkich możliwych usterek. Najczęściej mogą to być błędy językowe, merytoryczne lub w składzie. Autor nie może wprowadzać na tym etapie obszernych poprawek i zmian w tekście, powodujących zmianę objętości lub przenumerowanie stron, co wymusi ponowne łamanie tekstu. Modyfikacje mogą obejmować drobne zmiany w tekście. Wydawnictwo Uczelniane akceptuje jedynie korektę autorską przeprowadzoną w formie komentarzy na pdf-ie. Niedopuszczalne są pliki tekstowe z listą poprawek do wprowadzenia ani zmieniona wersja pracy – nawet jeśli skorygowane fragmenty zaznaczone są innym kolorem czcionki.

Plik pdf z korektą autorską trafia z powrotem do pracownika wykonującego skład. Ten uwzględnia naniesione poprawki i odpowiednio modyfikuje pracę. Może się zdarzyć, że jakaś uwaga została pominięta, dlatego tekst po modyfikacji zostaje odesłany raz jeszcze do twórcy utworu. Dopóty rzecz jest sprawdzana, dopóki autor nie będzie miał zastrzeżeń. Czynności związane z korektą autorską kończy autoryzacja utworu wystawiona przez jego twórcę.

Równolegle redaktor sprawdza tekst pod kątem błędów w składzie, wyszukując źle przedzielonych wyrazów, niewłaściwie złożonych równań i tabel, nierównej długości szpalt czy brakującej paginacji.

Korekta autorska powinna być wykonana w terminie uzgodnionym z redakcją. W zależności od objętości tekstu nie powinna trwać dłużej niż trzy tygodnie.

Druk

Wybór drukarni uzależniony jest od postepowania mającego na celu wyłonienie dostawcy materiałów drukowanych dla Wydawnictwa Uczelnianego Akademii Nauk Stosowanych w Lesznie poprzez zapytanie ofertowe. Przedmiotem zamówienia jest wykonanie usługi druku oraz oprawy introligatorskiej, a wybór firmy podyktowany jest w równym stopniu korzystną ceną, jak i jakością usług. Drukarnia musi spełniać następujące warunki techniczne: możliwość wykonywania książek i czasopism w technice druku cyfrowego i offsetowego, możliwość wykonywania książek i czasopism z ilustracjami czarno-białymi i kolorowymi, możliwość wykonania oprawy miękkiej i twardej dla książek i czasopism z zastosowaniem metod gwarantujących trwałość.

W zależności od objętości tekstu i jego przeznaczenia proces drukowania i wykonania oprawy może trwać od kilku dni do miesiąca.