Facebook ANS na Instagramie ANS na Spotify PWSZ na YouTube Helpdesk

Zasady obowiązujące autora

  • Każdy autor powinien dbać o dobre imię własne i uczelni, która wydaje jego tekst. W związku z tym badania naukowe muszą być rzetelne, wyniki – wolne od manipulacji i w miarę możliwości obiektywne. Praca powinna być skonstruowana prawidłowo pod względem metodologicznym, powinna umożliwiać identyfikację źródeł danych, a także powtórzenie badań. Niezgodne z zasadami etyki wydawniczej prezentowanie i interpretowanie danych oraz wyników badań jest niedopuszczalne i może skutkować wycofaniem tekstu.
  • Autor może zgłaszać do publikacji wyłącznie własne, oryginalne teksty. Oznacza to, że nie wolno przypisywać sobie autorstwa cudzych badań, wniosków, danych źródłowych. Każde takie przejęcie powinno zostać skrupulatnie odnotowane w przypisie i funkcjonować jako cytat. Niedopuszczalne jest plagiatowanie (w tym prac dyplomowych studentów) oraz fałszowanie danych.
  • W wypadku wykorzystania, w złożonym do publikacji opracowaniu, fragmentów cudzej pracy (tzn. tekstu, tabeli, ilustracji itd.) chronionej prawem autorskim – autor zobowiązany jest do podania we własnej pracy źródła cytatu oraz, w sytuacjach określonych przepisami prawa autorskiego, do wykonania formalności wynikających z ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku, polegających na dostarczeniu do Wydawnictwa Uczelnianego pisemnej zgody właściciela praw autorskich na wykorzystanie fragmentów jego pracy.
  • Autor nie powinien zgłaszać do publikacji materiałów, które wcześniej zostały wydane. Może to zrobić jedynie w sytuacji, gdy poprzedni nakład został wyczerpany, a rzecz jest niezbędna w procesie dydaktycznym. Jeżeli autor przedstawia do druku własny artykuł (wcześniej już publikowany) zmieniony lub uzupełniony – jest obowiązany dołączyć do niego odpowiednią notę ze wskazaniem pierwotnego tytułu, miejsca i czasu publikacji oraz wydawcy.
  • Autor, którego pracę inspirowały lub finansowały podmioty zewnętrzne, musi o tym fakcie powiadomić pracowników Wydawnictwa. Aby wyeliminować potencjalne kontrowersje etyczne, Wydawnictwo Uczelniane może poprosić autora o przedstawienie nieprzetworzonych wyników badań wykorzystanych w tekście.
  • Osoby zgłaszające do publikacji teksty wieloautorskie mają obowiązek ujawnić wkład poszczególnych autorów w jego powstanie. (Oświadczenie autora/autorów)
  • Przejawem nierzetelności naukowej są zjawiska określane mianem „ghostwritingu” – gdy w publikacji nie jest ujawniane nazwisko osoby, która wniosła istotny wkład w jej powstanie – oraz „guest authorship” – gdy jednym z autorów publikacji jest człowiek, który w rzeczywistości nie uczestniczył w jej powstaniu. Aby zapobiec zjawiskom tego typu, autorzy mają obowiązek złożenia odpowiedniego oświadczenia o ich wkładzie w powstanie publikacji. (Oświadczenie autora/autorów)
  • Przestrzegając zasady rzetelności źródeł, autor pracy zobowiązany jest wskazać w bibliografii załącznikowej wszystkie publikacje, które zostały przez niego wykorzystane przy tworzeniu tekstu.
  • Jeśli autor odkryje znaczące błędy lub nieścisłości w swoim tekście, zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić o tym wydawcę w celu skorygowania zaistniałych błędów przy kolejnym wydaniu lub dodruku.
  • Autorzy mają prawo zaprezentować swoje materiały (opublikowane przez Wydawnictwo) na konferencjach i zjazdach naukowych.