Zasady obowiązujące wydawcę
- Wydawca przestrzega obowiązujących standardów wydawniczych i zasad etyki wydawniczej oraz stara się zapobiegać praktykom niezgodnym z przyjętymi standardami.
- Wydawnictwo Uczelniane przyjmuje teksty do publikacji bez względu na rasę, płeć, wyznanie, pochodzenie, obywatelstwo czy przekonania polityczne autorów. O przyjęciu tekstu decydują wyłącznie względy merytoryczne.
- O skierowaniu danego tekstu do druku decyduje Komitet Wydawniczy. Praca zaakceptowana przez to gremium musi przejść pomyślnie kontrolę formalną, działania antyplagiatowe i proces recenzyjny (zob. procedury wydawnicze). Ważne przy tym są trzy aspekty pracy: jej wartość naukowa, oryginalność ujęcia problemu, przejrzystość wywodu.
- Wydawca nie ujawnia osobom nieupoważnionym żadnych informacji na temat zgłaszanych do publikacji prac. Tylko osoby uczestniczące w procesie wydawniczym, a więc autor, redaktor, wyznaczeni recenzenci, członkowie Komitetu Wydawniczego i pracownicy Wydawnictwa Uczelnianego mają pełen wgląd w dokumentację.
- Nieopublikowane teksty wracają do autora na jego wniosek. Wydawca nie ma prawa wykorzystać tych tekstów ani ich fragmentów, bez pisemnej zgody autorów, do swoich osobistych potrzeb i korzyści.
- Wydawca ma prawo zablokować publikację lub wycofać ją z obiegu, jeżeli znajdzie w niej dowody świadczące o braku wiarygodności wyników badań, fałszowaniu danych, popełnieniu błędów dyskredytujących wartość naukową pracy. Szczególnym powodem zablokowania publikacji lub wycofania jej z obiegu jest odkrycie plagiatu.